Kur ti do më thërrasësh

Kur ti do më thërrasësh

Marc Chagall

S’e di në pata jetuar ndonjëherë
As e di nëse po jetoj. Vështroj qiellin
dhe botën më s’e njoh.
Drejt natës ikën trupi im,
dhe dashuria dhe lulet e imazheve
nga një shqisë në tjetrën më thërrasin.
O mos ma lerë dorën time pa dritë.
Kur në dhomë do bjerë errësira,
si do shoh dritën e shkëlqimit tënd?
Si do dëgjoj thirrjen tënde
kur do qëndroj vetëm në shtratin tim,
dhe trupi do jetë heshtje e kallkan?

Përktheu: Mihal Hanxhari
Përgatiti: Mia Mia

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: